Bij een verbouwingsklus als die van het Keramiekmuseum is het belangrijk dat alles strak verloopt. Een museum kan logischerwijs niet te lang dicht blijven. Dat vraagt om accuraat projectmanagement, een goede voorbereiding en duidelijke afspraken met de vele leveranciers. FMXXL zorgt daarvoor. “Wij houden ons bezig met alle secundaire arbeidsvoorwaarden die binnen bedrijven van belang zijn”, geeft mededirecteur Willemijn Bergsma-Witten aan. “Deze zaken moeten goed geregeld zijn om ook de primaire processen optimaal te kunnen laten verlopen. Dat gaat van de catering tot de schoonmaak, van de receptie tot het wagenparkbeheer, het gaat om contractmanagement, inkoop en het schrijven van beleidsstukken. Het facilitaire vak is breed, het is maar net waar op dat moment binnen een organisatie de speerpunten liggen.”
FMXXL levert facilitaire interim professionals op tactisch of strategisch niveau. Bergsma-Witten: “Organisaties kunnen bij ons terecht als ze op een bepaald moment onvoldoende capaciteit binnen de eigen organisatie hebben. Dat kan zijn als er iemand tijdelijk door ziekte of zwangerschapsverlof uitvalt in een facilitaire functie, maar als er een projectleider nodig is bij een verhuizing, verbouwing of implementatie van een nieuw systeem kunnen we daar ook bij helpen.” “En dan maakt het niet uit of dat bij een profit, of non-profit organisatie is”, vult Huismans aan. “We hebben ervaring in de zorg, musea, het onderwijs, overheden en de zakelijke dienstverlening. Onder andere bedrijven en organisaties als Menzis, het Fries Museum, de KNVB, en de Rijksuniversiteit Groningen zijn momenteel klant bij ons.”
Het begin
Huismans startte FMXXL in 2012. “Het begon te kriebelen, vond het tijd om iets voor mezelf te beginnen. Ik kreeg de kans om fulltime interim manager te worden bij Menzis en heb dat aangepakt. Daarna kwamen er meer aanvragen binnen en kon ik al snel groeien. Na twee jaar wilde ik er iemand bij hebben om de volgende stap te kunnen maken. Iemand met competenties aanvullend op de mijne, een sparringpartner. Ik kende Willemijn al jaren en ben toen met haar in gesprek gegaan. Ze is heel goed in het strak neerzetten van een organisatie en het regelen van processen. Ik wilde graag onze krachten bundelen om het bedrijf verder te kunnen laten groeien.”
Bergsma-Witten: “Eigenlijk was ik er al snel uit. Het was voor mij een mooie volgende stap in mijn carrière. Simon en ik zijn heel verschillend, maar willen uiteindelijk hetzelfde. We kunnen eigenlijk alles tegen elkaar zeggen, accepteren veel van elkaar. Dat vertrouwen is er. Omdat we ieder zo onze eigen specialisaties hebben is meestal al snel duidelijk wie wat moet oppakken. Simon komt met nieuwe ideeën, innovaties en houdt zich bezig met social media. Hij geeft ons bedrijf een gezicht. Onze kracht ligt ook in het feit dat we zelf aan de andere kant van de tafel hebben gezeten. We weten waar de vragen van onze klanten vandaan komen.”
De toekomst
Waar facilitair management in het verleden vooral inhield dat huismeesters en de schoonmaak op een juiste manier werden aangestuurd, zo komt er tegenwoordig veel meer bij kijken. “De plaats in de organisatie is veranderd”, geeft Huismans aan. “In het verleden was het puur operationeel, nu is het onderdeel van de bedrijfsvoering. Facilitair managers zijn regievoerders. Voor werknemers staat een gezonde werkomgeving veel hoger op het wensenlijstje dan enkele jaren geleden. Het gaat al lang niet alleen meer om het hoogste loon en de grootste leaseauto, maar ook om gunstige en flexibele werktijden, een prettige klimaatregeling op kantoor en goede materialen waardoor je op een prettige manier je werk kunt doen. Het gebouw en de omgeving van het gebouw moeten goed zijn en ook food wordt steeds belangrijker.”
Bergsma-Witten: “We bewijzen dagelijks onze toegevoegde waarde door deze zaken goed te regelen bij onze klanten. De tevredenheid van werknemers gaat daardoor omhoog, ze kunnen de mensen aannemen die ze willen aannemen, er komt een betere balans tussen werk en privé en het ziekteverzuim gaat aantoonbaar naar beneden. De positieve reacties die we hierop van onze opdrachtgevers ontvangen maakt ons werk heel mooi en zorgt ervoor dat we graag met onze talentvolle mensen voor ze klaarstaan.”