“Daarmee laten we zien dat we het milieu serieus nemen”, aldus directeur Sam Gombra. “In de wereldwijde markt voor scheepvaart, waar reders vaak conservatief zijn, wordt het tijd voor een groter milieubewustzijn. Het is mooi om als relatief kleine marktspeler aan de wieg te staan van zo iets nieuws.”
De investeringen zijn aanzienlijk: 72 miljoen euro. Aan het presenteren van de plannen gingen vele uren engineering vooraf. “We hebben in de afgelopen twee jaar alle delen van zo’n zeeschip onder de loep genomen en gekeken waar winst te behalen viel. De cijfers zijn indrukwekkend: 50% minder brandstofverbruik (5.500 liter versus de gebruikelijke 11.000 liter per dag) en een verlaging van uitstoot van uitlaatgassen met 90%.”
Gombra doet het niet alleen voor het milieu. “Ik ben ondernemer en zoek voor ons bedrijf naar continuïteit. Dat doen we door ons te onderscheiden in de markt en winst te blijven maken met zeetransport. Dan is het mooi als je zo’n nieuwe ontwikkeling als deze kunt combineren met duurzaamheid en innovatie.”
Het eerste schip moet eind 2011 gereed zijn. De rest volgt in 2012. “Dat lijkt ver weg, maar die tijd hebben we hard nodig”, aldus Gombra. “Dat komt omdat we gaan voor maximale energiebesparingen en maximale verlaging van de uitstoot. Dat betekent dus veel engineering en veel testen. We zijn niet snel tevreden. Het gaat om voordelen op de lange termijn.”