SCL: aan de slag met de veiligheidscultuur

De afgelopen jaren is de populariteit van de SCL-certificering sterk toegenomen onder bedrijven die meer willen dan simpelweg voldoen aan regelen of een checklist. Waar de VCA-certificering stopt, gaat de Safety Culture Ladder (SCL) verder.

We leven in een tijd waar veiligheid op de werkvloer steeds meer aandacht krijgt. Niet alleen de fysieke veiligheid, maar juist ook de sociale aspecten, de sociale veiligheid. We hebben het drukker dan ooit met opstellen van beleid over omgangsvormen, discriminatie en het aanstellen van vertrouwenspersonen. Maar hoe wordt veiligheid daadwerkelijk beleefd binnen een organisatie?

Een SCL-audit toetst op verschillende niveaus in hoeverre veiligheid écht is ingebed in het gedrag, de houding en communicatie met én richting medewerkers. De SCL is een beoordelingsinstrument dat het veiligheidsbewustzijn en -gedrag inzichtelijk maakt. De Safety Culture Ladder bestaat letterlijk uit vijf treden: van een reactieve houding (trede 1) tot aan een proactieve, intrinsieke gemotiveerde veiligheidscultuur (trede 5).

Steeds meer bedrijven kiezen bewust voor deze certificering. Soms is het zelfs een voorwaarde om voor (hoofd)aannemers te mogen werken. Maar SCL levert meer op: organisaties worden gestimuleerd om veiligheid structureel te verankeren. Wie op een hoger trede staat, herkent risico’s sneller en pakt ze proactief aan—met minder incidenten als gevolg. Leiderschap en open communicatie zorgen ervoor dat medewerkers zich gehoord én gewaardeerd voelen. Bovendien stimuleert de norm organisaties om te blijven verbeteren, leren en reflecteren. Een houding die daadwerkelijk kan lonen!

Aan de slag met veiligheidscultuur, maar (nog) niet certificeren? Ook dat kan. Wij denken graag met je mee.

Meer weten of direct aan de slag met SCL? Neem contact op met Bureau Risicomeester. www.bureaurisicomeester.nl

Delen via
Rianne Verweij Bureau Risicomeester

Rianne Verweij

Bureau Risicomeester

Veiligheidskundige – Adviseur
Eigenaar en oprichtster van Bureau Risicomeester. Nadat ik ben afgestudeerd als Integraal Veiligheidskundige, heb ik in 2022 ook mijn diploma als Middelbaar Veiligheidskundige gehaald. Eerder in 2021 kreeg ik al de mogelijkheid om als zelfstandige aan de slag te gaan en kennis te maken met de advies- en consultancy branche. Al snel na de start heb ik de bestaande klantenkring van Arbo ABC Noord mogen overnemen. De klantenkring blijft groeien, en dat heeft er voor gezorgd dat ik begin 2024 een collega heb kunnen aannemen, samen werken we nu voor onze klanten in Noord-Nederland. Naast eigenaar van Bureau Risicomeester, adviseer en ondersteun ik onze klanten op het gebied van de verschillende certificeringstrajecten. Naast veiligheidskundig adviseur heb ik mij verder gespecialiseerd in de ISO-normen, hoofdzakelijk ISO9001 en 14001. Daarnaast diverse BRL-richtlijnen, met name in de grondboringen branche. Tot slot zijn we steeds actiever met de CO2-prestatieladder certificering en de Safety Culture Ladder.